Home » Higiena » CO WARTO PRZYGOTOWYWAĆ W WYCISKARCE?

CO WARTO PRZYGOTOWYWAĆ W WYCISKARCE?

wyciskarka 0001

Soki wyciskane w zaciszu własnej kuchni cieszą się ogromnym powodzeniem. Pojawienie się wolnoobrotowych wyciskarek wysokiej klasy spowodowało, że coraz częściej w polskich domach gości wyciskarka. Niezależnie od tego czy jest to stylowy Kuvings NS-950 S.C czy super wydajny Kuvings B6000, podstawowym pytaniem każdego użytkownika jest: „co jeszcze mogę wycisnąć?”

Wbrew pozorom pytanie nie jest proste. Jak pokazują statystki Polacy najchętniej przygotowują sobie bardzo klasyczne soki z marchwi i jabłek. Oczywiście nie ma tym nic złego – wręcz przeciwnie! Jednak aby nie popaść w rutynę i korzystać także z dobrodziejstw innych smaków, kolorów i składników mineralnych warto czasami w czeluści domowej wyciskarki wrzucić także coś innego.

SZEROKI WCHLARZ MOŻLIWOŚCI

Większość użytkowników wyciskarek zachwycona jest ich możliwościami, ale czasami boi się korzystać w pełni z ich szerokich możliwości. Spora grupa miłośników soków stawia jedynie na klasyczne i sprawdzone sposoby wyciskania soków z najzwyczajniejszych i popularnych warzyw i owoców. Wspomniana wcześniej marchew i jabłka to taki najbardziej standardowy zestaw. A warto przecież czasami poeksperymentować – zielone warzywa i egzotyczne owoce to możliwość stworzenia we własnej kuchni produktu o niespotykanym i niedostępnym na rynku smaku oraz kolorze. Zielone soki z selera naciowego i limonek mogą być niezwykłym urozmaiceniem nie tylko dla podniebienia, ale i oka. Szczególnie dzieci, które niezbyt chętnie podchodzą do zdrowej żywności z pewnością docenią i pokochają ten dekoracyjny walor. Najlepiej czasami poszukać dobrego, sprawdzonego przepisu w sieci lub kolorowych gazetach lub też postawić na odrobinę ryzyka i samemu poeksperymentować z różnymi mieszankami. Na początek można spróbować używać jedynie tych warzy i owoców które lubimy i spożywamy na co dzień w całości, a z czasem przerzucić się na bardziej odważne „eliksiry zdrowia”. Najlepiej jeżeli wyciskarka umożliwia bezpośrednie przygotowanie wieloowocowej mieszanki bezpośrednio w pojemniku urządzenia – taką opcję oferuje chociażby bezkonkurencyjny Kuvings B6000, który dodatkowo – dzięki szerokiemu otworowi wrzutowemu – umożliwia przygotowanie soków bez wcześniejszego rozdrabniania surowca. Połyka on nawet całe jabłka.

wyciskarka-0022

NIETYPOWE SKŁADNIKI

Wydaje się czasami, że sok można przygotować jedynie z bardzo soczystych i miękkich owoców – pomarańczy, truskawek, malin, cytryn czy ananasów. To jednak tylko pozory. Prawda jest taka, że zdrowy sok wycisnąć można praktycznie ze wszystkiego co znajdziemy w kuchni. Mało kto jeszcze wie, że przepyszne soki tworzone są w oparciu o surowce których normalnie nikt nie podejrzewałby o możliwość przyrządzania z nich napojów. Dobra jakościowo wyciskarka jest w stanie przerobić na kolorowy i zdrowy sok nawet zielone warzywa czy zioła. Najlepszym przykładem może być tutaj unikatowa Vita Juicer Novis – wyciskarka z najwyżej półki, która swoim potężnym mechanizmem jest w stanie wycisnąć sok z takich nietypowych rzeczy jak szpinak, nać pietruszki, jarmużu, kapusty czy trawy pszenicznej. Taki dodatek pozwala tworzyć napoje, które nie tylko zachwycą smakiem i swoimi zdrowotno-dietetycznymi walorami, ale także zadziwią gości i rodzinę.

Opisane przez nas wyciskarki do soków kupisz na https://cookandlove.pl/