Home » Higiena » Malaria. Jak się przed nią chronić?

Malaria. Jak się przed nią chronić?

Malaria to choroba, którą przenoszą komary występujące w krajach tropikalnych oraz subtropikalnych. To właśnie w takich klimatach ryzyko zachorowania na malarię jest największe, szczególnie dla przybysza z kontynentalnej Europy, który w tropikach chce spędzić swój wymarzony urlop.

Niestety, jego organizm nie jest przystosowany to licznych zagrożeń czyhających w tych najbardziej egzotycznych zakątkach świata. Zagrożeniami tymi są poważne choroby, które mogą prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, a często również do śmierci.
Malaria, nazywana również zimnicą, objawia się ogólnym osłabieniem, gorączką i nudnościami. Objawom tym towarzyszą silne napady dreszczowe, przyspieszony oddech oraz intensywne pocenie się. Brak leczenia dla osoby zarażonej malarią to wyrok śmierci. Im wcześniej rozpocznie się odpowiednie leczenie, tym większa szansa na całkowity powrót chorego do zdrowia. Chlorochina oraz chinina to podstawowe leki stosowane w walce z malarią.
Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na malarię, trzeba się odpowiednio przygotować do podróży. Profilaktyczne leki przeciwmalaryczne należy brać nie tylko w trakcie podróży, ale również przed jej rozpoczęciem oraz przez pewien czas po powrocie do domu. Inne pomocne rzeczy to środki odstraszające komary oraz specjalne siatki w oknach, które chronią hotelowy pokój przez inwazją komarów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *