Home » Higiena » Owady szkodniki – jak pozbyć się ich z domu?

Owady szkodniki – jak pozbyć się ich z domu?

W garderobie zalęgły się mole ubraniowe, w toalecie aż roi się od prusaków i pluskiew, kuchnię opanowały rybiki cukrowe i mole spożywcze, a na domiar złego, z każdego kąta wychodzą karaluchy? To nie jest scenariusz horroru. Fruwające, biegające lub pełzające szkodniki mogą skutecznie uprzykrzyć życie. Jeśli na dobre zadomowiły się w mieszkaniu, mamy do wyboru kilka sposobów na rozprawienie się z nimi.

Tradycyjne metody zwalczanie owadów to sposób dla wytrwałych. Jeśli chodzi o robaki pasożytujące w kuchni, czyli mole i rybiki, zaczynamy od zlokalizowania miejsc, gdzie szkodniki mogły złożyć jaja. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić domowe zapasy produktów takich jak kasze, mąka czy też różnego rodzaju przyprawy. O ile mole spożywcze skutecznie odstraszą porozmieszczane w kuchni listki laurowe, wędrujące rybiki można złapać, używając tekturki nasączonej miodem. Skuteczną pułapką będzie także mieszanina cukru pudru oraz kwasu borowego. Mole odzieżowe, dla odmiany, można wytępić przy użyciu terpentyny, a także stosując ogólnodostępne preparaty chemiczne, np. w postaci pachnących lawendą, żelowych zawieszek do szafy. Aby pozbyć się pluskiew, żyjących najczęściej w ciemnych, zakurzonych zakamarkach, bądź we wnętrzach tapczanów i w tapicerowanych częściach tego typu mebli, musimy często odkurzać pomieszczenia i meble, zaś tapicerkę i pościel wyprać kilka razy, pamiętając o zachowaniu możliwie najwyższej temperatury wody. Dobrym sposobem jest smarowanie zainfekowanych zakamarków terpentyną i/lub olejem lawendowym.

Wspomnieliśmy już o tym, że domowe sposoby walki z owadami wymagają sporej cierpliwości i olbrzymiego zaangażowania. Jeśli pomimo Państwa starań, nie udało się pozbyć szkodników, z pomocą przyjdzie profesjonalna ekipa dezynsekcyjna. Usługi takie jak zwalczanie pasożytniczych stawonogów (dezynsekcja) , wykonywane są rozmaitymi metodami, zaś główne z nich to dezynsekcja chemiczna (opryski przy użyciu bezpiecznych dla ludzkiego zdrowia preparatów, zwalczanie owadów preparatami w żelu, itp.) oraz dezynsekcja mechaniczna (lampy owadobójcze ? promieniowanie UV).