Home » Higiena » Borelioza w pigułce

Borelioza w pigułce

kleszczBorelioza to choroba przenoszona przez kleszcze, które ?wgryzają? się w ludzkie ciało i piją ludzką krew. Sam kleszcz jako taki groźny nie jest, choć jego ukąszenie może być bolesne, zaś sam pasożyt nie wygląda zbyt dobrze (zwłaszcza wtedy, gdy jest napompowany ludzką krwią).

Kleszcze są groźna dla człowieka z innego powodu: roznoszą groźne choroby. Choroby te to kleszczowe zapalenie opon oraz borelioza, przy czym najczęściej do lekarza zgłaszają się pacjenci z boreliozą, i to już w dość zaawansowanym stopniu.

Leczenie boreliozy najczęściej wymaga podawania antybiotyków przez kilka dni. Im później chory zgłasza się do lekarza, tym dłużej antybiotyki są podawane. Niestety, najczęściej pacjenci trafiają do specjalisty wtedy, gdy borelioza jest już w znacznym stopniu rozwinięta. Dzieje się tak dlatego, iż pierwsze objawy boreliozy są najczęściej lekceważone i mylone z przeziębieniem lub grypą. A są to objawy, które mogą pojawić się dość długo po ukąszeniu przez kleszcza. To gorączka, ból głowy, mięśni oraz stawów. Z czasem następują dalsze, bardziej niepokojące objawy, jak zaburzenia pamięci, problemy z sercem czy też częste zmiany nastrojów. To wtedy większość osób decyduje się na wizytę u lekarza, jednak leczenie staje się tu już zadaniem trudniejszym i dłuższym.