Home » Higiena » Czym są wszy i jak można zarazić się wszawicą?

Czym są wszy i jak można zarazić się wszawicą?

wszyWszy to maleńkie owady wielkości przypominające ziarenka sezamu (o długości od 0, 35 do 6 mm). Są płaskie, pokryte skórzastym pancerzem i nie posiadają skrzydeł. Poruszają się wzdłuż włosa. Wszy żywią się krwią, którą po nakłuciu wysysają ze skóry człowieka.

Wesz każdego dnia składa mniej więcej dziesięć jajeczek (tzw. gnid). Gnidy są koloru biało-beżowego o rozmiarze podobnym do główki szpilki. Z jaja po kolejnych siedmiu-dziesięciu dniach wykluwa się następna wesz, która wyglądem i sposobem odżywiania przypomina dorosłe osobniki. Wesz może przeżyć bez pożywienia (na ubraniach, w pościeli) do 48 godzin. Bytuje jedynie na człowieku (zwierzęta nie zarażają się wszą ludzką).

Jak więc można zarazić się wszawicą? Oczywiście można się zarazić mając kontakt z osobą mającą wszy. Wszy bardzo łatwo przemieszczają się i szybko rozmnażają. Wszawicą można się zarazić, nie tylko używając wspólnych czapek, szalików, szczoteczek czy ozdób na włosy, ale również podczas zabawy, gdy na przykład dzieci pochylają się nad sobą, przytulają. Kolor włosów, gęstość, rodzaj ? nie mają żadnego znaczenia. Chłopcy zarażają się równie często, jak dziewczynki.