Home » Higiena » Czym jest wąglik?

Czym jest wąglik?

Wąglik to tzw. bakteria odzwierzęca. Można się nią zarazić poprzez kontakt z zakażonym zwierzęciem, nie od innego zakażonego nią człowieka. W zależności od tego, jaką drogą dostanie się do organizmu, powoduje trzy rodzaje objawów.

Po pierwsze – zmiany skórne – pojawiają się nacieki skórne przypominające czyraki, które przekształcają się w czarne krosty. Po drugie – nieżyt żołądkowo-jelitowy (gorączka, ból brzucha, biegunka, wymioty), po trzecie – bakteria może wywołać ciężkie zapalenie płuc. Najbardziej niebezpieczne dla człowieka jest przedostanie się wąglika poprzez drogi oddechowe do płuc.

Już bowiem po trzech dobach od wtargnięcia bakterii do organizmu występują objawy podobne do zwykłej infekcji dróg oddechowych, potem jednak dochodzi wysoka gorączka, wymioty, bóle stawów, poważne kłopoty z oddychaniem. Pojawiają się również krwotoki wewnętrzne, jak też zewnętrzne i zakażenie prowadzi ostatecznie do zgonu.
Na szczęście, w początkowym stadium z wąglikiem radzą sobie antybiotyki. Przed atakiem tej bakterii można się również zabezpieczyć, przyjmując odpowiednią szczepionkę.