Home » Alfy i Omegi » Jak układać panele podłogowe?

Jak układać panele podłogowe?

Panele podłogowe należą do typu podłóg zwanych podłogą pływającą. Oznacza to w skrócie, że nie jest przytwierdzona do ścian czy też podłoża tylko ułożona na podłodze i w pewnym sensie „pływa”. Montaż takiej podłogi nie jest zbyt skomplikowany. Warto jednak pamiętać o paru kwestiach i dobrze się przygotować. Wszelkie prace budowlano – remontowych wymagają od nas wcześniejszego przygotowania narzędzi oraz zgromadzenie potrzebnych informacji. Oprócz niezbędnych narzędzi oraz paneli warto pamiętać o podkładzie pod panele – folii oraz odpowiednim przygotowaniu podłoża. W przypadku kiedy do położenia jest podłoga pływająca bardzo istotny jest wstępny etap prac.

Powinniśmy zacząć od solidnego zamiecenia podłogi albo odkurzenia. Ewentualne nierówności trzeba zlikwidować na przykład za pomocą zaprawy cementowej. Wybrzuszenia czy resztki starej zaprawy najlepiej zdrapać za pomocą szpachelki. Kiedy podłoże jest gotowe układamy na nim warstwę folii izolacyjnej, a następnie izolację właściwą czyli na przykład pasy izolacyjne wykonane z specjalnej pianki albo płyty piankowe.

Kiedy mamy wykonaną izolację podłoża możemy przystąpić do pracy. Panel podłogowy charakteryzuje się tym, że nie przylega bezpośrednio do ściany tylko kładzie się go w pewnej odległości. By odmierzyć tą odległość najlepiej zrobić albo kupić specjalne kliny, które dostępne są w różnych rozmiarach. Taki klin wkładamy między panel, a ścianę dzięki czemu możemy spokojnie układać kolejny panel podłogowy jeden za drugim. Jeśli jest potrzeba skrócenia panela należy użyć piłki ręcznej albo wyrzynarki. Warto pamiętać, że panele układamy wzdłuż ściany. Odległość pomiędzy poszczególnymi rzędami desek powinna wynosić minimum dwadzieścia centymetrów. Kiedy nasza podłoga pływająca jest już ułożona pozostaje nam zamontować wykończenia za pomocą kleju albo wiertarki oraz kołków rozporowych montowanych do ścian.

Najlepsze panele podłogowe znajdziesz pod tym linkiem http://www.castorama.pl/produkty/wykonczenie/drewno-i-drewnopodobne/panele-podlogowe.html