Home » Alfy i Omegi » Interpretacja badań krwi

Interpretacja badań krwi

Krew nie jest bynajmniej jedynym, ale z całą pewnością jest najważniejszym płynem ustrojowym, jaki znajduje się w naszym ciele. Jest to płyn transportowy, w którym rozpuszczone są tlen i substancje odżywcze, a także przenoszone są najróżniejsze substancje budulcowe i regulujące nasz cały organizm. W ciele zdrowego człowieka krew zawsze posiada określony skład. Nie jest oczywiście tak, że jest to skład określony co do mikrograma każdej substancji w stu gramach krwi. W zależności od naszego ogólnego zdrowia, wieku, płaci oraz nawet ostatniego posiłku w naszej krwi będą się znajdowały różne substancje w różnych stężeniach. Mimo wszystko, można wskazać stężenia prawidłowe i nieprawidłowe.

Normy w badaniach morfologicznych

Normy w badaniach krwi mają charakter zazwyczaj dość szerokich przedziałów. Oznacza to, że wszystko z naszym organizmem jest w porządku, jeśli ilość danego składnika w próbce krwi zawiera się w takim przedziale. Normy ustala się zazwyczaj w sposób statystyczny, czyli poprzez porównanie wyników dla dużej ilości zdrowych osób, po czym konfrontuje się to jeszcze z wiedzą o organizmie człowieka. W praktyce klinicznej niewielkie przekroczenie normy powinno już być sygnałem alarmowym, ale w większości przypadków jest ignorowane, ponieważ realne problemy zdrowotne zazwyczaj charakteryzują się znacznym przekroczeniem norm.

Przekroczenie norm i ich interpretacja

Niewłaściwy skład krwi, czyli za duża lub za mała ilość danej substancji w składzie krwi, to problem sam w sobie, ponieważ obecność lub nieobecność danej substancji oznacza wystąpienie bezpośredniego skutku dla organizmu. Na przykład za dużo hemoglobiny to ryzyko zakrzepu, a za mała ilość to anemia i problem z transportem tlenu. Nieprawidłowy wynik badania krwi nie zawsze jednak pozwala określić, z jakiego powodu dochodzi do danego zjawiska czy grupy zjawisk i w ten sposób badanie krwi jest tylko wstępem do szerszej diagnostyki. Obserwowanie zmian składu krwi może być także elementem ewaluacji skuteczności terapii.

Więcej informacji na temat badań krwi znajdziesz na blogu przychodni Medica2000 z Warszawy: www.medica2000.com.pl/jak-odczytywac-wyniki-morfologii-krwi/